Hlavní stránka » Honda

Hybridní Insight od japonské Hondy

Žádný komentář

Insight

Insight je hybridní automobil určený především rodinám – ve světě ho japonská automobilka Honda poslala proti bestselleru v segmentu hybridů – Toyotě Prius. Dokáže Insight porazit Prius? Dokáže to i přes handicap v podobě jednodušší a levnější techniky? To nám ukáže čas. Pojďme se raději podívat na samotný Insight.

Insight je mild-hybrid – zde je klasický motor spalující fosilní paliva doplněný o slabý elektromotor. Ten je využíván pouze při rozjezdech, popřípadě při akutní nutnosti zrychlení (akcelerace například pro bezpečné předjíždění). U Insightu je použit ověřený hybridní systém IMA (Integrated motor asistent) z hybridního Civica.

IMA jede

Řídicí systém hybridního pohonu je zde však výrazně přepracován a má dost kladů: je lehčí a má nižší výkon. Pro přenos točivého momentu na kola je použita 7stupňová bezstupňová převodovka CVT (dříve použitá i u Civica – americké verze).

Režim ECO hlídá především úspornost celého provozu vozu. Přes řídicí jednotku sleduje palubní snímače a chování řidiče. Ano přesně tak – snažení řidiče při jízdě výrazně ovlivňuje styl jízdy – a tedy i spotřebu.

Je bohužel pravdou, že většina řidičů má za roky svého řízené zažité špatné návyky. A ty se snaží hravou formou lehce přeučit a zlepšit. Zapomeňte na agresivní brzdění na červenou, přehnaně rychlé předjíždění, nehospodárné zastavování. Říká se sice, že „starého psa nenaučíš nové kousky“, ale Insight se o to chce opravdu pokusit.

Bez květinky na klopě to nejde…

A jak to chce udělat? Pomocí malé minihry na přístrojové desce. Japonci jsou známí svou láskou a k přírodě. Minimalismus zde vede, takže jejich odvěká úcta k přírodě je zde definována květinou, která vám bude růst či vadnou dle toho, jak úsporně pojedete. Možná to zní bláznivě, ale pokud jste hračičkové, nejspíše vás to chytne (stejně jako nás). Hlavně kdo jiný by si v době early-adopters koupil hybrid??:)

Když budete jezdit excelentně, automobil vás odmění – kromě nízké spotřeby (a tedy i méně zastávek u benzínek = více ušetřených peněz) vám i vaše japonská květina vykvete. Hybridy mají rozhodně něco do sebe. Fosilní paliva tu nebudou věčně. Ušetřeme trochu přírodu – třeba pomocí hybridů.

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.